Co to jest nft?

Jeśli pracujesz w branży technologicznej lub marketingu, na pewno słyszałeś o NFT. Lecz czym jest dokładnie NFT? Po co je tworzyć? Jak powstaje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest NFT?

NFT, lub niewymienne tokeny, stworzone z łańcuchu bloków, unikalnymi kodami szyfrującymi,  które są weryfikowalne pod kątem autentyczności oraz własności. Czym może być NFT? Może być wszystkim, od dzieła sztuki cyfrowej, po cały utwór lub album. Bitcoin jest wirtualną walutą, co oznacza że wymieniając jeden na drugi otrzymasz zawsze to samo. Z drugiej strony NFT jest jedyne w swoim rodzaju i nie można go skopiować. Wymieniając jedno na drugie, nigdy nie otrzymasz tego samego.

Większość transakcji NFT jest częścią łańcucha blokowego Ethereum – odobnie jak bitcoim i dogecoin, jest krypto walutą, lecz jego blockchain umożliwia również tworzenie NFT. Inne blockchainy, takie jak Solana i Luna, również mogą wdrażać własne wersje NFT. Portfele cyfrowe służą do przechowywania plików niewymiennych tokenów (choć warto zauważyć, że portfel musi być specjalnie kompatybilny).

Jaki jest cel tworzenia NFT?

Każda transakcja – przelew, sprzedaż, jest rejestrowana w łańcuchu bloków, przez co wiemy z kąt pochodzi, a także historie transakcji i ich cen. NFT powstało by ułatwić sprzedaż, posiadanie i potwierdzenie autentyczności materiałów cyfrowych.

Na przykład, artyści cyfrowi kiedyś tworzyli swoje dzieła i udostępniali je za darmo ogromnej ilości osób, a te mogły je obserwować w mediach społecznościowych. Oprócz tego przyjmowały niezależne prace komercyjne, sprzedawali odbitki, kopie lub inne przedmioty, ale mieli problemy z bezpośrednim zarabianiem na sztuce cyfrowej.

Jak stworzyć NFT?

Trzeba wybić (ang. „mint”) swoją pracę, dzieło na rynku NFT, takimi jak np.: OpenSea, SuperRare, Nifty Gateway, Foundation, Mintable i inne. Mintowanie polega na stworzeniu NFT, który jest inteligentnym kontraktem przechowywanym w łańcuchu bloków.

Przykłady NFT?

Cyfrowa grafika Beeple, była pierwszym NFT sprzedawanym w dużym domu aukcyjnym,  został wystawiony na aukcji za 69 milionów dolarów w Christie’s.

„Own the NBA’s Best Plays” to slogan Top Shot, rynku NFT, na którym można kupować, sprzedawać i wymieniać filmy z najciekawszymi momentami NBA. Ich najlepiej zarabiającym aktywem jest obecnie LeBron James, który wskakuje do Houston Rockets, te NFT sprzedają się za 387 000 dolarów.

Bored Ape Yacht Club to kolekcja 10 000 cyfrowych zdjęć małp człekokształtnych z różnymi dodatkami, takimi jak kapelusze czy okulary, a jej właścicielami są – muzyk Eminem, gracz NBA Steph Curry i osobowość telewizyjna Jimmy Fallon.

Dyrektor generalny Twittera Jack Dorsey, sprzedał swój pierwszy tweet, którego napisał w pierwszym dniu istnienia Twittera, czyli w marcu 2006 roku. NFT tweeta kosztowało około 3 miliony dolarów. Według Dorseya pieniądze zostałyby zamienione na bitcoiny, a następnie przekazane na cele charytatywne o nazwie GiveDirectly.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *