iphone-telefon-zachod-slonca-w-ogrodzie-jak-zrobic-dobre-zdjecie-telefonem

Jak robić genialne zdjęcia telefonem?

Wszyscy znamy takie chwile, które warto uchwycić na zdjęciu:

Leniwe zachody słońca za horyzontem spokojnego morza, kilka decydujących sekund tego ważnego meczu, albo niesamowity widok z ostatniego piętra najwyższego wieżowca w mieście. 

Często zdarza się jednak, że w tych krótkich chwilach nie mamy przy sobie niezbędnego sprzętu, drogich aparatów i kamer, a ekipa z Dive. In Life akurat zajmuje się innym projektem. 

Stara konfucjańska doktryna mówi jednak “He who says he can and he who says he can’t are both usually right” i tego będziemy się trzymać. 

W XXI wieku każdy ma w swojej kieszeni lepszy, czy gorszy aparat. W tym poście pokażemy wam, jak wykorzystać jego pełen potencjał. Robienie zdjęć telefonem nigdy nie będzie już dla was przeszkodą 😉

Jak robić zdjęcia telefonem – czyli fotografia moblina dla ambitnych:

Niezależnie, czy mówimy o najnowszym iPhonie, eleganckim Samsungu czy świeżo upieczonym flagowcu Huaweia. Zdjęcia robione za pomocą telefonu zawsze będą odbiegały jakością od tych wykonywanych w studiu, przy użyciu specjalnie przeznaczonego do tego celu sprzętu. Istnieje jednak kilka tricków, które zwiększą jakość absolutnie każdego zdjęcia.

Zdjęcia robione telefonem
 1. Wyczyść Obiektyw 
 • Sprawa niby prosta, ale nie zawsze oczywista. Pomyśl, przez chwilę, gdzie zwykle nosisz swojego smartphona? Bingo! Kieszeń to nie jest najczystsze miejsce, nawet w najbardziej schludnych rzeczach. Kurz, okruchy, różnego rodzaju brudy. Wszystko to ma tendencję  do osiadania na lśniącym obiektywie twojego iPhon’a. Nie musisz jednak oddawać smartfona do serwisu, przetarcie obiektywu chustką, czy skrawkiem ubrania w całości wystarczy do zaliczenia tej części poradnika.
Jak robić zdjęcia telefonem
 1. Kamera, …, akcja! Zaraz, a co ze światłem?
 • Telefony, choć posiadają jarzeniówki nie zawsze są w stanie uchwycić piękno ciemności. Ta sztuka nie zawsze udaje się nawet profesjonalistom, przy użyciu najwyższego kalibru sprzętu fotograficznego. W końcu nie bez powodu używa się na scenach fleszy, lamp i parasoli. Warto więc upewnić się, że w pobliżu znajduje się jakaś lampa, która obejmie swoim zasięgiem przedmiot naszego ujęcia. Ważne jest również, aby światło padało zza nas, bądź z boku. Jeśli źródło światła będzie znajdować się w kadrze. Bardzo możliwe, że niechciane obejmie i całe zdjęcie. Prostym rozwiązaniem będzie tutaj nawet najbardziej prowizoryczna latarka, która przy odpowiednim ustawieniu, bije na głowę większość współczesnych migawek.
 • Fotografia, to w zasadzie rejestrowanie światła, a skoro w ciemności światła jest niewiele, to często musimy zbierać je dłużej. Jest to powód, dla którego nocne zdjęcia często wydają się być niewyraźne, bądź rozmazane. Więc, jak nie robić rozmazanych zdjęć? Rozwiązaniem tego typu sprawy jest stabilność, a więc użycie stojaka lub w przypadku jego braku – pewna ręka i stabilne oparcie w postaci ściany czy drzewa. Zarówno przy robieniu zdjęcia telefonem , jak i lustrzanką, ta technika nosi profesjonalne miano tzw. „Strzału z biodra”
 • Robiąc zdjęcia w nocy pamiętajmy też o odpowiednich   ustawieniach, gdyż zwykle te automatyczne, wcale nie są najlepsze. Niskie ISO i wydłużony czas naświetlania, które możecie zmienić w trybie manualnym, będą czynić cuda przy małym oświetleniu.
 • Jeśli możesz – włącz tryb HDR. Aparat posiadający tę funkcję, wbrew pozorom, nie będzie robił jednego zdjęcia. W ułamku sekundy powstaną trzy fotografie, o różnym stopniu naświetlenia, z których następnie zostaną wybrane najlepsze elementy, a później złożone zostanie z nich ostateczne zdjęcie widoczne na ekranie. Ten tryb jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli nie jesteśmy jeszcze mistrzami oświetlenia, bądź gdy  samo światło płata nam figle.
Robienie zdjęć telefonem
 1. Przybliżenie
 • Wszystkie dostępne dziś na rynku aparaty cyfrowe posiadają opcje przybliżenia. Nieświadomi jednak cwanych gierek marketingowych  konsumenci, nie zdają sobie sprawy z tego, że nie przybliżają one rzeczywistego obrazu, ale zdjęcie samo w sobie. Podobny efekt można by uzyskać rozwierając palce na tablecie, a przecież nie o to nam chodzi. W celu uzyskania dobrych zdjęć robionych smartfonem, jako zoom, najlepiej będzie użyć własnych nóg.
 1. Kadrowanie
 • Pamiętajmy o tym, że każdy materiał da się skrócić, przyciąć, czy wybrać ten najlepszy. Zasada ta, ma się nie tylko co do ilości robionych przez nas zdjęć, ale także kadru. Robienie zdjęć w poziomie często jest lepszym pomysłem, gdyż zwyczajnie ujmuje szerszy kadr, z którego potem możemy wybrać interesujący nas fragment. Szerszy kadr, jest również niezłym narzędziem do ukazania wieloplanowości obrazu a także służy fotografią panoramicznym i plenerowym. 
 • Podczas kadrowania pomocna może okazać się siatka, którą możemy nanieść na ekran w ustawieniach. Pozwoli ona na dobre zachowanie proporcji i będzie działać jak celownik w karabinie snajperskim. Twoja jednak głowa w tym, by trafić.
Selfie zrobione telefonem
 1. Dobre selfie
 • Jest to ten typ zdjęcia, którego z pewnością wszyscy jesteśmy już mistrzami. Kto w końcu nie lubi wykonywać autoportretów w niecodziennych sytuacjach? Poza popularnym selfie stickiem istnieje jeszcze kilka tricków, które pomogą zrobić naprawdę dobre zdjęcie naszym smartfonem, wzbogacając jednocześnie naszą twarz o nowe, ciekawsze kolory.
 • Patrz w stronę światła – dobrze oświetlony uśmiech, to bardzo dokładny uśmiech.
 • Trzymaj telefon, powyżej linii wzroku – Płaskie obiektywy telefonów, lubią zniekształcać pewne szczegóły naszej twarzy. Jest to powód, dla którego niektóre ładne zdjęcia robione iPhonem, wydają się mieć pewne niedociągnięcia względem rzeczywistości. Trzymając telefon pod skosem, lekko powyżej linii swojego wzroku, masz dużą szansę na uniknięcie takich zniekształceń.
 • Znajdź swój kąt – Każdy z nas jest inny, tak więc każdy będzie wypadał na zdjęciu inaczej, w zależności od kąta pod jakim wykonujemy zdjęcie nasza aparycja może wydawać się zupełnie inna. Dlatego ważne jest poznanie “swojego profilu”, na co nie ma lepszej metody od tej związanej z mnóstwem prób i błędów.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą wam w robieniu ładnych zdjęć za pomocą telefonu. Pamiętajcie jednak, że od sytuacji specjalnych zawsze macie sprawdzoną, pewną ekipę 😉.

Wszystkie zdjęcia w artykule zostały wykonane telefonem Xiaomi MI9

Autor tekstu: Jakub Jarosiński